İçerik olarak Rindane'de bir sınırlama bulunmamaktadır. Bir yemek tarifini ya da, arabanın şanzımanı hakkında kafanıza takılan bir şeyi, ya da yazılım geliştiricilerin takım liderlerinden neler beklemesi gerektiğini, saf bilgiyi ya da kişisel bir deneyimi sorabilirsiniz.

Rindane'de belirgin bir kurallar zinciri bulunmamaktadır. Ama bu Rindane'nin belirgin değerleri bulunmadığı anlamına gelmez. Rindane bilgi alışverişi için kurulmuştur, ve alakasız karakterlerle açılmış sorular, ya da soru ile alakasız cevaplar verildiğini sezersek, size olan güvenimizi kaybederiz. Güvensizliğimiz karşısında "Ama ben görünürde her şeyi kuralına uygun yaptım" yeterli bir savunma olmayabilir, ve bu anlamda Rindane site üyelerinin üyeliklerinin devamlılığını garanti etmez.

Rindane, insanlığın ilerleyişinin insanlara duymak istemedikleri şeylerin de söylenebilmesiyle sağlandığının ve bu yüzden de fikir ve ifade özgürlüğünün en şok edici fikirler için dahi geçerli olması gerektiğinin bilincindedir.

Fakat sitenin sahibi, milyonlarca seçmen arasında sadece bir oya sahiptir ve henüz içinde yaşadığı medeniyette bu düşüncenin hakim olduğu bir yasal iklim oluşmadığının farkındadır. Bu bağlamda Rindane kurucusunun kişisel kanaatleri yasal güçlerle karşı karşıya geldiğinde, kendinden güçlü olan karşısında herkes güçsüz olduğu için, istediği yönde hareket edemeyebilir. Somut olarak açıklamak gerekirse, yazarlar yasalar karşısında yazdıklarından sorumludur. Yasaların değişmesini isterseniz, vekiliniz olan yasa koyucularla iletişime geçmelisiniz.

Rindane'de soruları işaretleyerek, o soru başlığında bir güncelleme olduğunda email yoluyla bundan haberdar olabilirsiniz. Rindane'de aynı zamanda arama kolaylığı açısından cevapların işaretlenmesi de mümkündür. İsterseniz takdir etme amacıyla cevapları başkalarına da önerebilirsiniz.

Sorularınızın mahrem olduğunu düşünüyorsanız, örneğin kim tarafından sorulduğunun belli olmasını istemediğiniz tıbbi bir soru hakkında cevaplanmasını istediğiniz bir sorunuz varsa, anonim kimlikle sorunuzu sorabilirsiniz. Anonimliğiniz yasal yetkili kurumların gerektirmesi dışında Rindane tarafından korunacaktır. Aynı şekilde bir soruya vermek istediğiniz cevap eğer sizi zor durumda bırakacaksa anonim cevaplar verebilirsiniz.

Rindane, insanların gerçek isimlerinin site üzerinde görünmesini özellikle kaliteli içerik üretiminin insanların saygınlık kaygısına dayanabileceği öngörüsüyle desteklemektedir. Anonim kimliği sadece mahremiyetinizin, ya da baskının sizi zor durumda bırakabileceği durumlarda kullanmaya özen göstermenizi bekliyoruz.

Son olarak Rindane, insan yapımı olan her şey gibi, eleştirmeye de değiştirmeye de açıktır. Bu yüzden önerileriniz ve eleştirileriniz bizim için önemlidir. Sitenin sürekli değişen bir yapısı olacağını öngörüyorum. Bu yüzden bize katkıda bulunmak isterseniz rind@rindane.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

19/06/2017 12:46
Taylan Koca
Yazılım Geliştirici @ OBSS, Ankara